Programa d'Actes Falles 2022

Categories: falles, festes i tradicions.

Fallas

De l'1 al 19 de març, València es bolca en la celebració de les Falles, una festa que combina tradició, sàtira i art i que no hauries de perdre't per res del món. 

*Enguany, l’ús de mascareta serà obligatori en totes les activitats en interiors i a l’aire lliure, tant per a participants com per a espectadors. Així mateix, en tots els actes estàtics es mantindrà una distància de seguretat de 1,5 metres i control d’aforament. 

 

Programa Falles 2022 


Març 2022 

Dilluns 14 de març  

14.00 h - “Mascletà” a la Plaça de l’Ajuntament 

17:00 h - Clausura de l’Exposició del Ninot Infantil. 

17.30 h - Lectura del veredicte popular i proclamació del “Ninot Indultat Infantil” de 2022. 

17.45 h – Recollida dels ninots per les comissions fins a les 20.00 h 

Dimarts 15 de març

08.00 h - “Plantà” de totes les falles infantils. 

14.00 h - “Mascletà” a la Plaça de l’Ajuntament 

17.00 h - Clausura de l’Exposició del Ninot. 

17.30 h - Lectura del veredicte popular i proclamació del “Ninot Indultat” de 2022 

17.45 h – Recollida dels ninots per les comissions fins a les 20.00 h 

00.00 h – L’Albà de les Falles en tota la ciutat amb espectacle pirotècnic a la Plaça de l’Ajuntament. 

Dimecres 16 de març

08.00 h - “Plantà” de totes les falles. 

14:00h - “Mascletà” a la Plaça de l’Ajuntament 

16.30 h – Entrega Premis Infantils. 

En la tribuna instal·lada a l’Ajuntament per al repartiment de premis obtinguts per les Falles infantils en les diferents seccions, així com de presentacions infantils, Cavalcada del Ninot i llibrets de falla infantils. 

00.00 h – Castell de Focs Artificials al Passeig de l’Albereda 

Dijous 17 de març

09.30 h - Lliurament de Premis. 

En la tribuna instal·lada a l’Ajuntament per al repartiment de premis obtinguts per a les Falles en les diferents seccions, així com dels concursos de carrers il·luminats, presentacions i de llibrets de falla. 

14:00h- “Mascletà” a la Plaça de l’Ajuntament 

15.30 h – Ofrena de flors a la Mare de Déu. 

 

OFRENA – RECORREGUT 1 

  • 15:30 h: Russafa B. 
  • 16:15 h: Pla del Reial – Benimaclet. 
  • 18:00 h: Canyamelar – Grau – Natzaret. 
  • 19:00 h: La Xerea. 
  • 19:30 h: Rascanya 
  • 21:00 h: Camins al Grau. 
  • 22:30 h: Russafa A. 
  • 23:30 h: Cases Regionals. 
  • 23:35 h: Juntes Locals. 
  • 23:40 h: Falla de la Fallera Major Infantil de València, Nerea López Maestre, Falla Enginyer Josep Sirera-Pio IX. 
  • 23:45 h: Comitiva Oficial delegacions de Múrcia, Castelló i Alacant. 
  • 23:50 h: Últimes cinc Falleres Majors Infantils de València. 
  • 23:55 h: Fallera Major Infantil de València, Nerea López Maestre i la seua Cort d’Honor. Acompanyades pels components de la JCF i de la Banda Municipal de València. 

 

OFRENA- RECORREGUT 2 

  • 15:30 h: Mislata. 
  • 16:45 h: La Creu Coberta. 
  • 18:00 h: El Pilar-Sant Francesc. 
  • 19:00 h: Patraix. 
  • 20:15 h: La Seu – El Mercat. 
  • 20:45 h: Botànic – La Petxina. 
  • 21:45 h: Quart de Poblet – Xirivella. 
  • 22:15 h: Jesús. 

 

01.00 h: Castell de Focs Artificials al Passeig de l’Albereda 

Divendres 18 de març

10.30 h - Homenatge al poeta Maximilià Thous en el seu monument, situat en l’encreuament dels carrers Sagunt i Maximilià Thous. 

Amb la col·laboració de la Falla Fra Pere Vives - Bilbao – Maximilià Thous. 

12.00 h - Homenatge al Mestre Serrano, que tindrà lloc en el seu monument a l’Avinguda del Regne de València 

14.00 h - “Mascletà” a la Plaça de l’Ajuntament 

15.30 h – Ofrena de flors a la Mare de Déu. 

 

OFRENA – RECORREGUT 1 

  • 15:30 h: Benimamet- Burjassot - Beniferri 
  • 17:15 h: Malva-rosa – Cabanyal - Beteró 
  • 18:30 h: Algirós 
  • 19:30 h: Poblats al Sud 
  • 20:30 h: Quatre Carreres 
  • 22:00 h: Pla del Remei – Gran Via 
  • 23:30 h: Cases Regionals. 
  • 23:40 h: Entitats convidades 
  • 23:50 h: Falla de la Fallera Major de València, Carmen Martín Carbonell, Falla Poeta Alberola-Totana. 
  • 23:55 h: Comitiva Oficial delegacions de Múrcia, Castelló i Alacant. 
  • 00.00 h: Últimes cinc Falleres Majors de València. 
  • 00:05 h: Fallera Major de València, Carmen Martín Carbonell i la seua Cort d’Honor. Acompanyades pels components de la JCF i de la Banda Municipal de València. 

 

OFRENA – RECORREGUT 2 

  • 15:30 h: La Roqueta – Arrancapins 
  • 17:00 h: Olivereta 
  • 18:45 h: Saïdia 
  • 20:15 h: El Carme 
  • 21:00 h: Benicalap 
  • 22:15 h: Campanar 

 

01:30 h: “NIT DEL FOC” Castell de Focs Artificials al Passeig de l’Albereda. 

Dissabte 19 de març

11.00 h - Ofrena de flors de les Falleres Majors de València i les seues Corts d’Honor davant de la imatge del Patriarca en el Pont de Sant Josep. Amb la col·laboració de la Falla Doctor Olóriz-Arquebisbe Fabián i Fuero. 

12.00 h - Missa solemne en honor de Sant Josep en la Catedral de València, oficiada per l’Arquebisbe de València, Antonio Cañizares, i oferida per Junta Central Fallera i el Gremi de Fusters. Amb l’assistència de les Falleres Majors de València i les seues Corts d’Honor. 

14.00 h - “Mascletà” a la Plaça de l’Ajuntament 

18.00 h - Cavalcada del Foc pel carrer Colón, des del Carrer Russafa fins a la Plaça de la Porta la Mar. 

20.00 h - “Cremà” de les falles infantils 

20.30 h – “Cremà” de la falla infantil que haja obtingut el primer premi de la Secció Especial. 

21.00 h – “Cremà” de la falla infantil de la Plaça de l’Ajuntament 

22.00 h – “Cremà” de totes les falles de València. 

22.30 h – “Cremà” de la falla que haja obtingut el primer premi de la Secció Especial. 

23:00 h – “Cremà” de la falla de la Plaça de l’Ajuntament 

TAMBÉ ET POT INTERESSAR

Image placeholder
Falles de València 2022
Image placeholder
Mapa de les Falles 2022: la ruta per a visitar les millors Falles
Image placeholder
Calendari pirotècnic de les Falles 2022. Mascletaes i castells